Saturday, May 2, 2009

Slash your food budget - unit pricing


Food is the most flexible part of your budget. Learning how to spend less while eating well is a skill that saves a LOT of money!  

One basic tool to use are the UNIT PRICING tags. These tags are below each item of food in all grocery stores.  Using them is the only way to accurately compare the price of products of different sizes. To illustrate...

MUSHROOM SOUP 16oz 

ITEM PRICE
$1.39 
UNIT PRICE
$.09

MUSHROOM SOUP 19oz 
ITEM PRICE
$1.69 UNIT PRICE
$.09

Notice that the unit price for both cans of soup is the same, therefore the shopper is not saving by buying the larger size. Comparing the unit price of similar products will insure that you get the best deal available without having to do the math. The unit price is the cost of the item per ounce, quart, gallon, pound, or any other unit of measure. Knowing the unit pricing keeps you from being fooled by the downsizing that food manufacturers have been doing lately...same size box with less product inside! Now go forth and compare!

1 comment:

Laura said...

Lorna,
I don't know if you have sent the coupons or not, but I have not received them. Just in case you have my email address wrong, I wanted to give it to you again. lplauche@gmail.com

It was good seeing you today and getting to chat with you. Please let me know when you have more info on the sale at Rhonda's. Thanks!